Program Mój Prąd 3.0 to atrakcyjne dofinansowanie na fotowoltaikę, którego wartość w ubiegłorocznych edycjach wynosiła nawet 5000 zł. NFOŚiGW poinformował o kilku zmianach i dodatkowych rozszerzeniach, które będą obowiązywać już od aktualnej edycji. Nie przegap szansy na otrzymanie wsparcia na instalację fotowoltaiczną i dowiedz się, kto może skorzystać z dotacji!

Czym dokładnie jest program „Mój Prąd”?

Mój Prąd 3.0, a także jego poprzednie edycje to atrakcyjna forma wsparcia skierowana przede wszystkim dla prosumentów wytwarzających własną energię z pomocą przydomowej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Jako że odnawialne źródła energii stają się coraz popularniejszym elementem na polskim rynku energetycznym, powstaje wiele sposobów na pozyskanie dotacji lub ulg do instalacji fotowoltaicznej. Największym sukcesem cieszy się program Mój Prąd, ponieważ oferuje zarówno duży budżet, jak i korzystne warunki uczestnictwa.

Kto może starać się o dofinansowanie?

O udział w programie mogą starać się osoby wytwarzające własną energię elektryczną na potrzeby domowe i mieszkaniowe. Warunkiem uczestnictwa jest instalacja, która nie została wsparta dotacją z innego programu. Dodatkowo właściciel musi posiadać kompleksową umowę zawartą z zakładem energetycznym, w której określono niezbędne kwestie dotyczące wprowadzenia energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji do sieci.

Aby ubiegać się o dofinansowanie moc instalacji fotowoltaicznej musi wynosić od 2 do 10 kW. Dodatkowo w edycji Mój Prąd 3.0 wsparcie uzyskają także osoby, które nie zakwalifikowały się do ubiegłorocznej edycji. Ich wydatki związane z fotowoltaiką powinny być udokumentowane od 1 lutego 2020 roku. Warto zaznaczyć, że program wsparcia obejmuje zarówno koszty związane z zakupem elementów, jak i samego montażu instalacji.

Kiedy startuje nabór do programu?

Na podstawie zapowiedzi wydanej przez Ministra Klimatu i Środowiska tegoroczny nabór do programu rozpoczyna się 1 lipca 2021 roku. Zakończenie możliwości wprowadzania wniosków przewiduje się na 20 grudnia 2021 roku. Warto pamiętać o tym, że w poprzednich latach z racji ogromnego zainteresowania i wykorzystania dostępnych środków czas ten został skrócony. Dlatego też polecamy jak najszybsze składanie wniosku o dofinansowanie.

Jakie rozszerzenia wprowadzono w ramach programu Mój Prąd 3.0?

Dotacje na instalację fotowoltaiczną obejmują takie elementy jak panele fotowoltaiczne, mikroinwertery, niezbędne okablowanie, a także sprzęty wykorzystywane do montażu. W nadchodzącej edycji do listy tej wprowadzono dodatkowej inwestycje, które służą przede wszystkim autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej. Są to między innymi ładowarki do samochodów elektrycznych, inteligentne systemy zarządzania energią elektryczną w domu, a także systemy magazynowania ciepła.

Chcesz uzyskać dofinansowanie na swoją fotowoltaikę? Zgłoś się do nas!