Jesteś posiadaczem fotowoltaiki lub może rozważasz inwestycję w panele w przyszłości? Czy zadałeś sobie kiedyś pytanie, czy zimą opady śniegu mogą stać się utrapieniem i wpłynąć na pracę Twojej instalacji?

Chcemy w krótkim artykule wszystko Ci wyjaśnić. O ile jesienią liście z drzew zalegające na panelach potrafią znacząco wpłynąć na osiągi tak w przypadku śniegu nie jest to już tak oczywiste. Dlatego w okresie jesiennym jeżeli mamy taką możliwość starajmy się usuwać liście z paneli aby te nie ograniczały dopływu światła do powłoki paneli. Krótko powiedzieliśmy sobie o liściach, a jak jest ze śniegiem?

Otóż jak donoszą badania śnieg wcale nie jest taki zły. Jeżeli nie jest go zbyt dużo może on spowodować straty zaledwie od 0,3% do 3,5% w skali roku. Dużo zależy od ułożenia naszej instalacji. Rekomendowany kąt ułożenia paneli to 35oC. Śnieg z tak ułożonych paneli zsunie się sam gdy tylko nagromadzi się go za dużo. Nie zawsze jednak mamy możliwość uzyskania takiego kąta i czasem jest on mniejszy. Wtedy, jeżeli tylko mamy taką możliwość starajmy się delikatnie szczotką omiatać powierzchnię z nadmiaru puchowej pokrywy. Robiąc to starajmy się robić to tak aby nie uszkodzić ani nie rysować powierzchni paneli. Oczywiście czasami nie mamy jak dostać się do paneli. Pamiętajmy wtedy że śnieg w niewielkich ilościach (do 2cm) nie generuje odczuwalnych strat. Dlatego nie panikujmy za wcześnie, że nasza instalacja nie pracuje.