Dziesiąty stycznia to międzynarodowy dzień obniżania kosztów energii. Pisząc ten poradnik skupimy się głównie na energii elektrycznej. Przypomnimy dziś sobie kilka oczywistych, lecz nie zawsze dla wszystkich, trików do zastosowania w życiu codziennym które wpłyną na mniejsze zużycie energii, a co za tym idzie obniżenie jej kosztów. Nie przedłużając, przejdźmy do wyliczania:

  • Wyjmuj z gniazdka ładowarkę/zasilacz po skończonym ładowaniu lub pracy w przypadku laptopa – te urządzenia mimo bezczynności będąc podłączone do gniazdka cały czas pobierają z niego minimalną ilość energii. W obliczu drożejącego prądu, w skali kilku lat generuje to kolejne dziesiątki złotych utraconych bez sensu.
  • Gaś światło w pomieszczeniach w których nie przebywasz – jeżeli posiadasz żarówki energooszczędne, nie wyłączaj światła gdy opuszczasz pomieszczenie na krócej niż 10 minut gdyż częste włączanie i wyłączanie tego rodzaju światła sprawia że żarówka szybciej się zużyje.
  • Wymień stare żarówki w pomieszczeniach – jeżeli wciąż mamy gdzieś stare żarówki wymieńmy je na nowoczesne energooszczędne. Różnica w zużyciu energii jest bardzo duża.
  • Nie zakrywaj grzejników w pomieszczeniach – odizolowane źródła ciepła takie jak grzejniki dużymi przedmiotami takimi jak meble np. duża szafa sprawi że ciepło nie przedostanie się na resztę mieszkania i mimo pochłaniania energii pomieszczenia nie będą ogrzane.
  • Urządzenia takie jak np. telewizor lub dekoder będąc wyłączone pobierają cały czas energię – podłączajmy je do listwy z wyłącznikiem a gdy z nich nie korzystamy lub wychodzimy z domu jednym kliknięciem odcinajmy je od prądu.
  • Wypełniaj pustą przestrzeń w lodówce np. butelkami z wodą – lodówka zapełniona schłodzonymi produktami potrzebuje mniej energii na utrzymanie właściwej temperatury.
  • Przy zakupie nowych urządzeń elektrycznych starajmy się wybierać te z najwyższą klasą energooszczędności – te urządzenia są zaprojektowane tak aby pobór mocy przez nie był najmniejszy.

To tylko kilka z wielu sposobów, na oszczędzanie energii oraz obniżanie jej kosztów. Należy pamiętać że pojedyncze triki zastosowane nie będą zauważalne, jednak jeśli postaramy się zastosować do większości z nich to oszczędności mogą być już znaczne co w skali rocznej może zaowocować sensownymi kwotami pozostałymi w naszych portfelach.