W ciągu najbliższych tygodni rozpocznie się nabór wniosków w programie Moje Ciepło, który będzie oferował dotacje na zakup i montaż pomp ciepła w nowych domach. Program ten ma dużą szansę na powtórzenie sukcesu programu mój prąd na fotowoltaikę.

Moje Ciepło to jeden z nowych programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które będą finansowane w ramach Funduszu Modernizacyjnego mającego wspierać transformację energetyczną krajów Unii Europejskiej posiadających wysoki udział węgla w produkcji energii.

Polska ma być głównym beneficjentem Funduszu Modernizacyjnego. W programach, które zgłosił do Komisji Europejskiej polski rząd i które już uzyskały akceptację Brukseli. Do wydania jest kilka miliardów euro.
Program Moje Ciepło jest jednym z takich programów i ma on wspierać inwestycje w pompy ciepła w nowo budowanych domach jednorodzinnych. Dotacje na takie urządzenia można było już wcześniej otrzymać z programu Czyste Powietrze, jednak było to możliwe tylko w przypadku modernizacji instalacji grzewczych w istniejących domach.
Teraz szansę na dotację na zakup i montaż pomp ciepła otrzymają także osoby budujące domy jednorodzinne.  Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie Polaków takim rodzajem ogrzewania, a także planowany budżet i wysokość dofinansowania, program ten ma szansę powtórzyć sukces innego programu NFOŚiGW – Mojego Prądu, z którego dotację na domową fotowoltaikę otrzymało już około 270 tysięcy gospodarstw domowych.
Nie jest jeszcze znany dokładny termin rozpoczęcia naboru wniosków. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska informuje o planowanym starcie programu na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 r.
Wysokość dotacji wyniesie od 7 tys. zł do 21 tys. zł, przy czym nie będzie ona mogła przekroczyć 30-45 proc. kosztów kwalifikowanych.
Osoby chcące uzyskać dotację z Mojego Ciepła nie muszą czekać z zakupem i montażem pompy ciepła do rozpoczęcia naboru wniosków. Okres kwalifikowalności wydatków ma być liczony bowiem od 1 stycznia 2022 roku i potrwa do końca 2026 roku.

Jest to pozytywna informacja z pewnością dla tych, którzy planują budowę własnego domu. Z puli 600mln złotych będzie mogło skorzystać nawet kilkadziesiąt tysięcy nowo powstających gospodarstw domowych. Program już wkrótce z pewnością wystartuje dlatego warto zastanowić się nad postawieniem na pompę ciepła jako źródła ciepła w swoim przyszłym domu.